SERVISIRANJE DC (enosmernih) MOTORJEV

Servisiranje DC motorjev (enosmernih motorjev) ima nekaj ključnih posebnosti, ki se razlikujejo od npr. servisiranja AC motorjev (izmeničnih motorjev). Te razlike izhajajo iz različne konstrukcije motorja. Nekaj glavnih poudarkov:

  1. Struktura in komponente motorja
  • DC motorji imajo poleg statorskega navitja in rotorskega navitja tudi komutator in ščetke, ki se uporabljajo za  prenos toka v navitje rotorja. Zaradi tega so DC motorji bolj občutljivi na obrabo teh komponent.
  • Servis DC motorja pogosto vključuje zamenjavo ščetk, čiščenje komutatorja (zlasti odstranjevanje ogljikovih ostankov iz krtač ter rezkanje izolacije med lamelami), pa tudi preverjanje stanja komutatorja (ovalnost) in rotorja. Včasih je potrebno tudi ponovno izdelati komutator, če je poškodovan.
  1. Preprečevanje in odpravljanje težav s krtačami
  • Krtače v DC motorjih se sčasoma obrabijo, kar lahko povzroči napačno delovanje motorja, povišane temperaturne razmere in hrup. Servisiranje DC motorjev vključuje redno preverjanje stanja ščetk in komutatorja, saj njihova obraba vpliva na zanesljivost motorja. V sklopu servisnega procesa v Matris Servis Centru jih menjamo z novimi.
  1. Zamenjava in vzdrževanje komutatorja
  2. Komutator v DC motorju je ključna komponenta, saj zagotavlja prenos toka v rotor. Sčasoma se lahko na komutatorju pojavijo poškodbe (kot so izbokline, izrabljenost ali poškodbene brazde), kar lahko povzroči preboj med lamelami.
  3. Poškodovan komutator se po navadi struži da pridemo do nove površine in točne ovalnosti.
  4. Segrevanje in hlajenje
  • Ker imajo DC motorji prisilno hlajenje, je potrebno redno preverjati čistočo filtrov, saj v nasprotnem primeru nesnaga iz okolice pride v motor.
  1. Vzdrževanje in življenjska doba
  • DC motorji zahtevajo večje vzdrževanje zaradi obrabe ščetk in komutatorja. To lahko zmanjša njihovo življenjsko dobo v primerjavi z AC motorji, ki imajo pogosto daljšo življenjsko dobo z minimalnim vzdrževanjem, vendar pa po drugi strani zagotavljajo večji navor že pri nizkih vrtljajih.
  1. Zagotavljanje učinkovitosti
  • Pri DC motorjih je pomembna tudi pravilna nastavitev komutatorja glede na stator, saj v nasprotnem primeru zmanjšamo moč motorja.

Nekaj ključnih razlik v primerjavi z bolj pogostim servisom AC motorjev:

  • Komutator in ščetke v DC motorjih potrebujejo več pozornosti pri servisiranju kot AC motorji.
  • Preverjanje in servis komutatorja je pomemben del servisa DC motorjev.
  • Zamenjava ščetk je potrebna, ker se z obratovanjem obrabijo.